Biała koszula

Biała koszula to rzecz, która powinna być w każdej szafie zarówno damskiej jak i męskiej. To nie must have sezonu, to podstawa klasyki mody, na której ta się opiera. Jeżeli zarządzając naszą szafą zgodnie z przyjętymi normami wg specjalistów amerykańskich, to 40% naszej szafy powinna stanowić klasyka w dobrym gatunku. Wśród klasycznych zestawów biała koszula jest obowiązkowa. Aby nikogo nie pozostawić w niepewności co z resztą szafy: 30% to stała podstawa, regularnie uaktualniana czyli dobre jeansy, t-shirty, bielizna, 20% stanowią dodatki-a są one niezwykle ważne, a tylko 10 % to trendy. Biała koszula w garderobie męskiej zajmuje miejsce szczególne-nie ma bowiem mężczyzny, który nie wyglądałby w niej fantastycznie. Jest klasykiem, podstawowym elementem dress codu damskiego i męskiego, świetnie eksponuje kolor krawata, dodaje świeżości i rozświetla. W białej koszuli zawsze wygląda się dobrze, naprawdę nie ma wyjątków. Biała koszula może posiadać wiele odsłon.

Audrey Hepburn w białej koszuli….

Biała koszula budzi szacunek a nie budzi kontrowersji. Jest to komunikat dla odbiorcy, że mamy do czynienia z osobą dobrze zorganizowaną, świadomą swojej funkcji i pozycji zawodowej, oczywiście mówimy o modzie formalnej. Przy okazjach uroczystych biała koszula jest po prostu nie do zastąpienia. Ślub, ważny event, spotkanie w charakterze ultra formal typu white tie lub black tie- to okazje, na które trzeba mieć przygotowaną elegancką, białą koszulę. O jej poszczególnych elementach napiszę w najbliższym poście, natomiast warto przy zakupie takiej koszuli zwrócić się do specjalisty o poradę: jaki dopasować kołnierz i jaką linię koszuli wybrać. Specjalistą może być sprzedawca /wiele firm dba aby personel mógł posłużyć nam radą/, lub osobisty stylista. Niektóre firmy proponują klientom porady swojego stylisty w salonie, ale trzeba się wcześniej na takie spotkanie umówić. Biała, casualowa koszula, z miękkiej bawełny czy lnu, to fantastyczna propozycja na cieplejsze pory roku. Nawet pozornie niedbała, biała koszula zawsze się broni.

Sharon Stone w białej koszuli….

Biel przywodzi na myśl Kubę lat 30-tych, kapelusze typu panama i biało-czarne buty, niezmiennie kojarzące się z epoką rozkwitu jazzu. Biel zawsze była w odzieży luksusem. W XIX wieku angielski gentleman nosił jedynie białe koszule, jej nieskazitelna czystość świadczyła o zamożności właściciela, bowiem takich koszul trzeba było mieć sporo w swojej garderobie, a do tego te, które zostały zabrudzone trzeba było prać. Pranie było wtedy usługa płatną chyba, że miało się osobistą służbę. Lata XX ubiegłego stulecia to rozwój elegancji i jasnych kolorów w ubiorze, biel znowu gra ważną rolę w damskich i męskich garderobach. Coco Chanel zestawiając ją z czernią  stworzyła nowy kod kolorystyczny i wytyczyła nowe trendy, obowiązujące do dziś. Biel mnie fascynuje: jest elitarna, niezwykła i piękna . Ma wiele odcieni-pamiętajmy, że biel prawdziwej bawełny nie jest ostra lecz lekko kremowa. Ja w swojej szafie mam wiele białych koszul i kiedy mam wątpliwość jak zaaranżować strój na jakąś ważną okazję, sięgam po białą koszulę, ona do wszystkiego pasuje.

 

… no i Justin Timberlake w białej koszuli, bardzo oficjalnie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses cookies. Find out more about this site’s cookies.