Biała Kamelia Coco Chanel

Biała Kamelia-Coco Chanel

Biała kamelia to ukochany kwiat Coco Chanel, wg. mnie najważniejszej postaci w historii mody. Kobieta, która świat mody damskiej po prostu zrewolucjonizowała, startowała jako projektantka kapeluszy-bardzo zresztą gustownych. Jej życiorys to początek z nicości, do niepodważalnej pozycji w świecie mody. Obecnie jej osoba i Dom Mody Chanel to dobro narodowe Francji. Z perspektywy czasu wszystkie nowości wprowadzone przez Coco Chanel, które stanowiły, jak na tamte czasy całkowitą awangardę, są aktualne do dziś. Projektanci cały czas czerpią z tamtych pomysłów naśladując, interpretując i modyfikując pomysły Madame Chanel.


   „Moda przemija, styl pozostaje”-powiedziała kiedyś Coco i jest to jedna z jej najsłynniejszych myśli, powtarzana przez świat mody jak mantra.

Coco Chanel jest autorką „małej czarnej”, sukienki, która zrewolucjonizowała modę tamtych czasów, a dziś stanowi podstawowy punkt szafy wszystkich fashion victims. W podręcznikach o zarządzaniu własną szafą mała czarna to jeden z najważniejszych punktów naszej garderoby. Jest najbardziej doskonałym przykładem, że klasyka w modzie nigdy nie przemija.

Innym wynalazkiem Coco są sztuczne perły. To ona jako pierwsza zapro-ponowała kobietom sztuczną, niedrogą i lekką, a jednocześnie szalenie ozdobną biżuterię. Dom Mody Chanel przez wiele lat, co sezon, proponuje różne interpretacje sztucznych pereł z fantazyjnymi zawieszkami i oczywiście podwójnym C, oryginalną sygnaturą Coco Chanel.

W 1955 r. Chanel stworzyła następną ikonę mody współczesnej, swoją torebkę 2.55-małą czarną, pikowaną z łańcuszkiem zamiast rączki i paska. Ta torebka jest produkowana do tej pory, z powodzeniem stosowana do wielu stylizacji przez słynnych stylistów i modowe blogerki.

Chanel Nr 5 to zapach, którego nie trzeba reklamować. Podobno gdy powstał /w roku 1921/ Coco rozpylała ten zapach w garderobach, gdzie klientki przymierzały kreacje. Gdy padło pytanie skąd tak piękny zapach, ekspedientka pokazywała, wręcz spod lady, nowy zapach Chanel. Przez lata po ten pożądany flakon ustawiały się przed Domem Mody Chanel w Paryżu kolejki /także w czasie wojny/. Sukces produktu został połączony z ogromną intuicją marketingową Madame. Ten zapach sprzedawany jest na świecie podobno co 30 sekund.

 

Coco zaprojektowała także swój słynny kostium, w którym żakiet zaprezen-towany bez kołnierzyka, jedynie wykończony plecionką zawierał złote guziki. Coco zaprojektowała buty z ciemnym czubkiem, by mniej się brudziły. To ona ubrała kobiety w prochowiec i spodnie, które sama uwielbiała, odrzuciła gorset, skróciła spódnice i zaproponowała proste kapelusze. Ścięła włosy na krótko i czerpała pomysły pełną garścią prosto z męskiej szafy. To właśnie Coco stwierdziła, że równie ważna co żakiet, jest jego podszewka i proponowała do swoich słynnych kostiumów bluzkę w jej kolorze.

Coco Chanel była nie tylko wielką artystką i projektantem wszechczasów, była sprawną businesswoman oraz kobietą, która łamała wszelkie konwenanse epoki. Ubierały się u niej największe postaci tamtych czasów. Wyznaczyła styl, który nigdy nie przeminął.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses cookies. Find out more about this site’s cookies.