Dlaczego kocham Podhale?

 

 

 

 

Co roku przyjeżdżam do miejsca, które kocham – w polskie Tatry, aby popatrzeć na góry, pożartować z góralami i cieszyć się z białego szaleństwa. W Białce Tatrzańskiej jakoś zawsze jest biało. Tym razem mogłam także podziwiać białe, prawdziwe, oryginalne, góralskie koszule, haftowane ręcznie w elementy kwiatu szarotki – motywu często występującego we wszelkich zdobieniach na obszarze Podhala. Koszule góralskie, ludowe są szyte ze sztywnego lnu, krochmalone, i najczęściej zdobione charakterystycznymi spinkami wykonanymi wg. starych wzorów. Na zdjęciach poniżej prezentuję Wam górali w białych  i czarnych koszulach. Tłumaczono mi, że to od niedawna taka moda. Góral w czarnej ludowej koszuli też fajnie wygląda 🙂 Cieszy mnie, że gdy tu jestem widzę naprawdę porządny kawałek polskiego folkloru. Podhale dumne jest z polskości i swoich tradycji..

Na zdjęciach poniżej zobaczycie górali z karczm Litworowy Staw  i U Chramca /Białka Tatrzańska/, którzy mają na sobie czarne koszule, haftowane w motywy parzenickie oraz białe koszule ze spinkami. Kapela muzykantów ma na sobie kompletny strój góralski .Wszystkie koszule haftowane są ręcznie.

 

 

A jeśli macie ochotę na coś pysznego, to wejdźcie na pierogi z kapustą i grzybami, serwowanymi w Litworowym Stawie, by zachwycić się tam nie tylko smakiem potraw, ale też rękodziełami w drewnie i góralskim designem.

 

 

  2 comments for “Dlaczego kocham Podhale?

  1. 9 lutego 2014 at 10:12

    Kocham tą kapele ! Co roku jestem w Białce "U Chramca" i codziennie zasiadamy w karczmie słuchając świetnych piosenek własnie tej kapeli. Zawsze można sie z nimi pośmiać, pośpiewać. Inne kapele to nie to samo co ta. Polecam przyjeżdżać do karczmy i posłuchać. 😉
    Ps. Macie może więcej ich zdjęć ?

    • 9 lutego 2014 at 10:51

      Niestety nie, ale spróbuj pobrać z tej strony, jeśli nie dasz rady mogę wrzucić je na mój profil na fejsie i stamtąd pobierzesz 🙂 Ps U Chramca jest też pyszna pizza, próbowałaś 🙂 ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses cookies. Find out more about this site’s cookies.